Špecialistov z magazínu dTest samozrejme v prvom rade zaujímala lahodnosť nápoja. Tentokrát ho pripravovali dvoma spôsobmi – v pákových kávovaroch a aj v tých plnoautomatických. “Vďaka tomu sa potvrdilo, že na chuť niektorých káv má vplyv aj typ kávovaru,“ skonštatovala šéfredaktorka magazínu dTest Hana Hoffmannová.
Hodnotitelia sledovali niekoľko aspektov nápoja: celkový dojem, farba, konzistencia a trvanlivosť peny, intenzita a komplexnosť arómy. Spolu s tým sa posudzoval rad chuťových atribútov. Okrem základného pocitu hutnosti nápoja v ústach, takzvaného tela, sa bodovala aj kyslosť, horkosť, a intenzita doznievajúcej chuti.
Pre zaujímavosť
Miera rozpustenia kofeínu do nápoja však závisí od doby kontaktu kávy s vodou. Maximálne vyťaženie môžeme očakávať pri tureckej alebo prekvapkávanej káve, v prípade espressa budú hodnoty nižšie. Espresso pripravované z 10 g kávy počas 30 sekúnd obsahuje okolo 30 mg kofeínu. Do prekvapkávanej kávy extrahovanej 240 sekúnd z 12 až 15g porcie by malo prejsť 160 mg kofeínu. Výpočtom z týchto dát môžeme odhadnúť, že po pol minúte extrakcie do nápoja prechádza asi 30% z celkového množstva kofeínu.