Pracovníci vykonávajúci bagrovacie práce si všimli podlhovastý kovový predmet, ktorý vytŕčal z nánosov v koryte poľskej rieky. Odborníci z Univerzity Mikuláša Kopernika v Toruni zbraň zröntgenovali. Na takmer tisícročnej zbrani našli unikátny nápis Ulfberht.
V Poľsku je známych len osem takýchto mečov a vo zvyšku Európy len 170, z toho v Nórsku sa našlo viac ako 40. Špičkovú technológiu výroby revolučnej čepele súperi Vikingov vôbec nepoznali. Považuje sa za jeden z najlepších mečov, aké boli kedy vyrobené.
Meče Ulfberht boli známe svojou pevnosťou, pružnosťou a ostrosťou. Vikingskí bojovníci si ich veľmi cenili. Rukoväte boli často jemne zdobené striebrom, meďou a bronzom. Boli znakom vysokého postavenia.
Odborník Sambor Gawiński povedal: „Ide o mimoriadne cenný nález. Vieme, že ulfberhtské meče sa vyrábali niekde v strednej Európe, ale nie je známe, kde presne. Vyrábali sa veľmi špecifickými metódami s použitím uhlíkovej ocele a veľmi presného zloženia. Množstvo použitej uhlíkovej ocele bolo presne stanovené, takže meč bol veľmi pevný a pružný. Od toho závisela jeho trvanlivosť a bojová hodnota.“