V geologickej formácii Medusae Fossae sú pravdepodobne vrstvy ľadu pokryté niekoľko stoviek metrov hrubou vrstvou prachu a popola. V tekutom skupenstve by táto ľadová masa mohlo naplniť celé Červené more alebo pokryť Mars vodnou vrstvou s hĺbkou 1,5 až 2,7 metra, uviedla ESA. Na Marse bol v minulosti pravdepodobne dostatok vody, teraz sa ale červená planéta susediaca so Zemou zdá byť vysušená. Najnovšie údaje ale ukazujú, že hlboko v marsovskej pôde by mohli byť obrovské masy ľadu.
Formácia Medusae Fossae (MFF) pozostáva z niekoľkých vetrom utvorených rýh a nachádza sa na prechode medzi náhornými plošinami a nížinami Marsu v blízkosti marsovského rovníka. Formácia je možno najväčším zdrojom prachu na červenej planéte a zároveň jedným z jej najrozľahlejších nánosov usadenín.
Už pri prvom prieskume útvaru vedci v roku 2007 objavili masívne usadeniny, ktoré siahajú až do hĺbky 2,5 kilometra. Hoci niektoré dáta naznačujú, že je v nich ľad, vedci nevylučujú ani to, že ide o usadeniny z prachu, vulkanického popola a ďalších sedimentov.