Okrem peňazí je však veľmi dôležitá aj pomoc blízkych. „Bez pomoci rodiny by som agendu okolo hradu a jeho rekonštrukcie nezvládol. Manželka spolu s mojimi troma deťmi sú mi veľmi nápomocní. Dcéra mi pomáha s tvorbou projektu na grantovú schému, syn zase s počítačom a veľkou oporou je mi aj moja manželka, ktorá ma po celý čas podporuje. Každý pomáha svojou troškou,“ opisuje aktivity celého „rodu“.
Turistov víta
Na hrade sa pravidelne konajú rôzne kultúrno-spoločenské podujatia a inak to nebude ani tento rok. Obľúbené sú Hradné slávnosti či Adventný večer. „V rámci podujatia, ktoré sa koná počas adventu, navštívi vysvietený hrad Mikuláš, ktorý rozdáva deťom darčeky. Hradné slávnosti, ktoré sú mojím obľúbeným podujatím, sa vždy začínajú svätou omšou, ktorá sa koná v blízkom kostole za prítomnosti maltézskych rytierov a dám,“ hovorí Mariássy s tým, že po nej nasleduje kultúrno-historický program, v rámci ktorého vystúpia šermiari a pre účinkujúcich i hostí je nachystané občerstvenie.
„Kto má záujem sa dozvedieť viac o hrade a jeho histórii, pre toho je pripravený odborný výklad. Turistov u nás vždy radi privítame,“ dodáva.
V minulosti ho trápili požiare
Zrúcanina Markušovského hradu leží v obci Markušovce (okr. Spišská Nová Ves) na návrší pri kostole. História hradu siaha do roku 1284, keď ho dal postaviť Mikuláš Máriássy na základe povolenia, ktoré vymohol u kráľa Ladislava IV. jeho brat Batyz, zakladateľ obce Batizovce (okr. Poprad). Najvýznamnejším príslušníkom rodu, ktorý hrad obýval, bol Štefan Máriássy, župan Spišskej župy a hradný kapitán Spišského, Gelnického a Šarišského hradu. Hrad si prešiel aj neľahkým obdobím, keď ho po bitke pri Moháči napadli, vyplienili a podpálili Levočania, s ktorými mali Máriássyovci spory už predtým. Požiar postihol hrad aj v roku 1773, keď bol naposledy osídlený príslušníkmi rodu a de facto spečatil jeho osud. Príčinou rozsiahleho požiaru bol úder blesku do veže vedľa stojaceho kostola. Neskôr, po čiastočnej rekonštrukcii, slúžila severovýchodná bašta ako archív rodu, no tento bol neskôr premiestnený do múzea v Budapešti. V rokoch 1971 - 1974 prebehla konzervácia hradu a od roku 2017 prebieha pod vedením potomka rodu Petra Máriássyho jeho rekonštrukcia.