Ani opozícia nemá jedného kandidáta
Tak ako koaličné strany nemajú iba jedného kandidáta, zjednotená nie je ani opozícia. Za Ivana Korčoka sa zatiaľ stavia len Progresívne Slovensko a SaS. Podporu mu nevyslovilo ani hnutie Slovensko. KDH chvíľu váhalo, pôvodne chcelo postaviť vlastného kandidáta, nakoniec sa tak nestalo.
Predseda hnutia Milan Majerský povedal, že kresťanskí demokrati chcú počkať na konečný zoznam prezidentských kandidátov. Svojho favorita oznámia 17. februára po rade hnutia. Hovoriť o podpore Ivana Korčoka je podľa neho predčasné.
„Podstatné je, čo si praje národ, čo si praje ľud,“ uviedol v relácii RTVS O 5 minút 12. Korčok má o podporu KDH záujem. Predstaviteľov KDH požiadal o stretnutie. „My sa stretneme nielen s ním, ale s každým kandidátom, vypočujeme ho a dáme mu nepríjemné otázky,“ dodal Majerský.
Odporúčanie voličom
Keď strany vyjadria podporu prezidentskému kandidátovi, tým odporúčajú svojim voličom, koho majú voliť. Samozrejme, nie všetci ľudia volia podľa tohto odporúčania. Za Hlasom a Smerom stojí necelých 40 percent voličov, v konečnom dôsledku tých 40 percent nemusí Peter Pellegrini dostať. Nemusia ho voliť niektorí voliči Smeru, ktorí ho vnímajú ako odídenca, málo radikálneho. V druhom kole nemusí dostať hlasy ani tretej koaličnej strany SNS. Ich volič je konzervatívny, nacionalistický. Pellegrini bude mať problém mobilizovať týchto voličov. Čo sa týka podpory Ivana Korčoka, tak podľa mňa na konci dňa ju od KDH dostane, aj keď Korčok na prvý pohľad nezapadá do tej typickej predstavy konzervatívneho voliča KDH.