Na lúkach medzi banskobystrickým sídliskom Sásová s 30-tisíckami obyvateľov a obcou Kynceľovou sa zosunuli platne pôdy, a to o viac ako pol metra! Stoja za tým hlavne väčší úhrn zrážok a taktiež ílovité horniny a polohy pieskov, ktoré dobre vedú vodu.
„Plocha sa nachádza mimo zastavaného územia mesta, ktoré je vo vlastníctve viacerých fyzických osôb. Podľa geológov a odborníkov na práce v oblasti životného prostredia žiadne život ohrozujúce a nebezpečné udalosti tu nehrozia. Tieto plochy územný plán mesta zároveň nerieši ako plochy určené na výstavbu,“ vyjadrila sa hovorkyňa mesta Zdenka Marhefková.
Na tomto území robila v minulosti podrobnejší prieskum aj spoločnosť Envigeo z Kynceľovej. Jej generálny riaditeľ Pavol Tupý taktiež upokojuje ľudí: „Prepadlisko tu nehrozí. Tieto masy, ktoré sa zosúvajú, majú rôznu hrúbku, môžu byť aj veľké z hľadiska posunu, ale trhlina vznikne iba dočasne. Časom sa vyplní vegetáciou, zakryje tieto skoky. Hlavným dôvodom týchto zosuvov je geologická stavba horniny a zrážkové pomery v tomto období. Ide o zosuvné územie a klimatické podmienky tam posúvajú pôdu rádovo milimetre za rok, vtedy nie sú pohyby navonok pozorovateľné. Ak nastanú veľké zrážkové úhrny, tak dôjde k zrýchleniu pohybu a z milimetrov sa stanú centimetre, pohyb sa tak udeje v priebehu niekoľkých dní. Vtedy sú pozorovateľné skoky, ktoré nestíha zakryť vegetácia,“ uviedol.