TASR správu prevzala z tlačovej agentúry DPA. Takto staré runy boli doteraz objavené len raz, v roku 1865 západne od Odense. "Runy na noži sú napísané najstaršou známou runovou abecedou, a preto je nový nález veľmi dôležitou súčasťou pochopenia a interpretácie najstaršieho používania písma v Dánsku a severskom regióne," uviedlo MO vo vyhlásení.
Nôž sa našiel na malom pohrebisku východne od Odense pod pozostatkami urny. Na čepeli je vyryté slovo "hirila", čo v starej severčine znamená "malý meč". Či ide o meno samotného noža alebo jeho majiteľa, sa nedá určiť, uviedlo múzeum.
"S takýmto nálezom v rukách sa ako ľudia stretávame tvárou v tvár s minulosťou. Runový nápis je ako nález posolstva od dávnych ľudí," uviedol vo vyhlásení archeológ Jakob Bonde. Od 2. februára bude nôž vystavený vo vysunutej expozícii MO Möntergarden.
Runové písmo používali germánske kmene a je najstaršou známou formou písma v Škandinávii. Vo veľkej miere sa používalo od počiatkov nášho letopočtu cez obdobie Vikingov až po neskorý stredovek.