Ako môžeme s potravinami a jedlom narábať šetrne? Existujú spôsoby, ako efektívne využiť aj zvyšky jedla či produktov? Slovensko sa pritom zaviazalo, že do roku 2030 zníži potravinový odpad na polovicu na spotrebiteľskej úrovni, ktorá zahŕňa obchody, reštaurácie a domácnosti.
„Potravinový odpad v našich domácnostiach sa začína tvoriť ešte pred cestou do obchodu, a to ak ideme nakupovať nepripravení. To znamená, že sme hladní a nemáme nákupný zoznam. Najesť sa pred nákupom je dobrý nápad, ak nechceme kúpiť nielen zbytočne veľa potravín, ale aj iného spotrebného tovaru. Plánovanie jedál tak, aby sme nevytvárali zbytočné zásoby a nakúpili len to, čo potrebujeme a zjeme, je asi najdôležitejšou prevenciou plytvania jedlom,“ vysvetľuje Zuzana Madajová, programová koordinátorka občianskeho združenia Free Food.
Zdravá chladnička
Väčšinou navaríme viac, ako dokážeme reálne zjesť. Čo s tým? „Ak vám ostali zvyšky z varenia, väčšinu z nich vyhadzovať nemusíte, minimálne by ste ich však mali skompostovať (zvyšky ovocia, zeleniny a menšie množstvá vareného jedla), alebo vyhodiť do nádobky na bioodpad,“ odporúča Zuzana Madajová. Ak ste navarili viac, než dokážete zjesť, naučte sa kreatívne využívať zvyšky, pomôže vám pritom internetový vyhľadávač alebo rôzne Zero Waste receptáre, blogy alebo videorecept na sociálnych sieťach.
Ak má zostať chladnička naozaj dobrá, je potrebné v nej udržiavať teplotu od 1 do maximálne 5 stupňov. A dobré je, ak si zadovážime aj teplomer do chladničky. Dlhé a časté otváranie chladničky môže skrátiť životnosť potravín. Staršie potraviny presuňte dozadu, nové dopredu.