Nový Čas preto oslovil inštitúcie, ktoré zariskovali a experiment vyskúšali. Čo na to hovoria odborníci a chystá aj naše ministerstvo podobný krok?
Na zrušenie domácich úloh panujú rôzne názory. Ľudia sa v otázke ich efektivity delia na dva tábory. Jedna skupina ich považuje za užitočné, pretože si tým deti môžu precvičiť preberané učivo a učia sa zodpovednosti. Iní si zas myslia, že žiaci majú pracovať len v škole a svoj voľný čas venovať výlučne svojim záľubám a potrebám.
Poľský príklad
Poľská ministerka školstva Barbara Nowacká má v tom jasno. Deti by si podľa nej cez víkend mali oddýchnuť, a nie vypracovávať úlohy. Z toho dôvodu od začiatku apríla u našich severných susedov domácim úlohám zazvoní umieračik. Spočiatku bude zákaz platiť len na základných školách, neskôr by na to mali prejsť aj tie stredné.
Ohľadom domácich úloh prebieha búrlivá debata aj na Slovensku. Opýtali sme sa preto súčasného vedenia rezortu školstva, čo si o tom myslí. „MŠVVaŠ SR žiadnym legislatívnym dokumentom, ani štátnym vzdelávacím programom problematiku domácich úloh neupravuje. Škola však môže upraviť zadávanie domácich úloh vo svojom školskom vzdelávacom programe. Neuvažujeme o zvýšení miery regulácie v tejto oblasti,“ uviedli.