Rady, ako prežiť zimu
Vhodné oblečenie
Používajte viac vrstiev - vrchné oblečenie odolné proti vetru, dažďu a snehu. V prípade premočenia čo najskôr vymeňte vlhké oblečenie za suché. Noste teplé rukavice, čiapku, ponožky a zimné nepremokavé topánky. Starší ľudia potrebujú teplejšie oblečenie, keďže sami produkujú menej telesného tepla.
Chráňte organizmus
Chráňte svoju pokožku pred omrzlinami, najmä ak teplota klesne pod -10 °C. Nedotýkajte sa chladných predmetov holými rukami. Pravidelne dopĺňajte tekutiny, aj keď v chlade nepociťujete smäd. Pri fyzickej aktivite pite aspoň 2 litre tekutín denne a viac. V chlade je lepšie úplne sa vyhnúť alkoholu či kofeínu. Ak trpíte kardiovaskulárnymi alebo respiračnými ochoreniami, je lepšie sa vyhnúť cvičeniu v mraze.
Malé deti a chlad
Zdravé dieťa by malo byť vonku aspoň dve hodiny denne. Vhodné je priamo na telo obliecť jemnú bavlnenú bielizeň, potom hrejivý flís, najvrchnejšia vrstva by mala byť vlnená, na ktorú dieťaťu oblečieme bundu. Nezabudnúť na čiapku a teplé nepremokavé rukavice. Deti do 3 rokov nemajú ísť von, ak je teplota nižšia ako -10 °C. Pokožku je potrebné chrániť pomocou krémov, ktoré nanášame pol hodiny pred odchodom z domu.
Dávajte pozor na nehody a úrazy
Ulice, ktoré sú pokryté snehom a ľadom, sú veľmi klzké, s vyšším nebezpečenstvom pádu a rizikom vzniku zlomenín. Preto zvýšte opatrnosť pri pohybe a noste obuv s protišmykovou podrážkou.
Varovné signály tela
Nepríjemné pocity z ochladenia tela - studené prsty na rukách a nohách, ochladzujúce sa končatiny, svalový tras (klepanie), svetlé škvrny na tvári a na pokožke v rôznych častiach tela sú znakom poškodenia vplyvom mrazu. Okamžite opatrne zahrejte poškodené miesto napr. priložením teplých rúk. Ak sa objavia príznaky arytmie, bolesti na hrudníku, dýchacie ťažkosti, kašeľ, choďte do tepla čo najskôr.