1. Zbavte sa nosiča
Jednoducho povedané, strešný nosič narúša aerodynamiku auta, na ktorej celý tím ľudí poctivo pracuje pri návrhu karosérie. Viaže sa k nemu vyšší odpor vzduchu, pre ktorý musí motor tvrdšie pracovať. Na to zasa potrebuje viac energie. Príslušenstvo, ako sú strešné nosiče či veľká truhla, cestou na lyžovačku, samozrejme, využijete, je však naozaj potrebné voziť ho na streche aj počas pracovného týždňa? Určite nie a oplatí sa ho zložiť.
Podľa portálu FuelEconomy.gov môže objemný strešný nákladný box zvýšiť spotrebu paliva o 2 až 8 % v meste a o 6 až 17 % na diaľnici. Zvážte, či tieto doplnky naozaj potrebujete, a uvidíte, ako sa vaša spotreba paliva zníži. Na diaľnici môže aj pri bežnom vozidle ľahko klesnúť o viac než liter!
2. Kašlite na voľnobeh
Nechávate svoje vozidlo cez zimu ráno dlhé roky bežať na voľnobeh, aby sa zahrialo? Je čas zbaviť sa tohto zlozvyku. Okrem toho, že vám za toto konanie môže hroziť bloková pokuta vo výške 10 až 30 eur, škodíte aj pohonu. Kedysi to bola bežná prax, dnes už väčšina výrobcov tvrdí, že je to zbytočné.
Namiesto toho naštartujte motor, dajte mu pár sekúnd a okamžite, ako je to možné, začnite jazdiť s ohľadom na studený stav agregátu. To znamená šetrne a na otáčkach, ktoré neprekročia komfortnú zónu pohonu, čiže nevystúpia nad hranicu 2 000 ot./min. Postupné zahrievanie je šetrnejšie k palivu aj motoru. Samozrejme, keď potrebujete využiť odhmlievanie či rozmrazovanie čelného skla, využitie voľnobehu môže byť na krátky čas nevyhnutné.