Srbskom minulý týždeň otriasli správy o tom, že nemenovaný lekár svojej rómskej pacientke podľa jej vyjadrení počas pôrodu "skákal po bruchu" a urážal jej etnický pôvod. Novorodenec neskôr zomrel. Srbská polícia tohto lekára z mesta Sremska Mitrovica na severozápade krajiny zadržala a v súčasnosti sa nachádza vo väzbe.
Mnohé srbské ženy po tomto incidente na sociálnych sieťach uviedli, že majú podobné skúsenosti s násilným správaním a urážkami zo strany lekárov počas gynekologických zákrokov.
Ľudskoprávna organizácia Kreni-Promeni informovala, že zozbierala 190.000 podpisov v rámci petície, v ktorej žiada, aby mohli mať tehotné ženy počas pôrodu sprievod. Petíciu v utorok zaslala srbskému ministerstvu zdravotníctva. "Voláme po ochrane všetkých budúcich matiek, aby sa cítili bezpečnejšie a priviedli svoje deti na svet v lepšom a menej stresujúcom prostredí," uviedla organizácia vo svojom vyhlásení.
Srbskí aktivisti uvádzajú, že ženy v tejto krajine čelia nevhodnému správaniu počas lekárskych vyšetrení už desaťročia. Diskusie na túto tému sú tam podľa agentúry AFP často tabu pre zakorenené patriarchálne hodnoty, pričom slabý právny systém umožňuje v mnohých prípadoch beztrestnosť za násilie páchané na ženách.
Prieskum z roku 2015 v Srbsku ukázal, že desať percent srbských žien nechce mať po traumatickom pôrode v nemocnici druhé dieťa. Viac než 60 percent opýtaných žien vtedy uviedlo, že sa počas pôrodu necítili bezpečne. Mnohé ženy dodali, že neboli informované o tom, čo lekári počas zákrokov robia.