Pred rokmi trpela
Medzi mnohé príznaky sklerózy multiplex patria napríklad porucha zraku, únava či depresia. Ďalej pacientom s týmto ochorením môže zlyhávať artikulácia, majú ťažkosti s pohyblivosťou, problémy tiež mávajú s rovnováhou a človeku môžu postupne ochrnúť končatiny či tvár...
„Pred niekoľkými rokmi som zažila totálny fyzický kolaps, tlak mi vyskočil, teplota prudko klesla, polovica tela ostala bez ohlasu, odviezla ma záchranka na ARO. Namiesto toho, aby mi lekári vraveli, ako mám žiť, rozhodla som sa nechať chorobu, nech rozpráva. A ona ma viedla za ruku. Samozrejme, prišli ďalšie ataky, ale nedala som si nikdy ani jedinýkrát lieky a len som dýchala a prosila o vysvetlivky, aj keď to bol masaker. Prijala som chorobu, zamilovala sa do nej a som jej vďačná, že mi ukázala, kým v skutočnosti som,“ prezradila speváčka v minulosti.
Tina potrebovala chorobu prijať a naučiť sa s ňou žiť. „V tomto smere som si dala dohodu sama so sebou. To nebolo, že som sa jedného rána zobudila a vedela som všetko, ako funguje, ale pomalými krokmi som sa dopracovávala k vlastným odpovediam na svoj vlastný život,“ povedala Tina v podcaste Bekimovo horúce kreslo potom, ako jej povedal, že v jeho okolí sú ľudia so sklerózou multiplex slabí a viac nedokážu chodiť a odkázaní sú na invalidný vozík.
Tina je zástancom toho, že všetko je v našej hlave. „Nad všetkým... Nad pohybom, nad stravou a dýchaním je hlava, ktorá je na vrchole celej pyramídy a tá potrebuje najväčšiu pozornosť,“ tvrdí dvojnásobná matka, ktorá sa začala v poslednom období zaoberať aj svojou postavou a navštevuje procedúry na spevnenie tela.
Pohyb je nevyhnutný
Branislav Brežný, neurológ, člen Výkonnej rady Slovenského zväzu sclerosis multiplex
Sclerosis multiplex je ochorenie v priestore a v čase. Pod priestorom rozumieme centrálny nervový systém. Napriek dostupnej modernej imunomodulačnej liečbe, ktorá v rôznej miere redukuje počet relapsov (atakov) ochorenia, definitívna liečba stále neexistuje. Z nefarmakologických prístupov je potrebné vylúčiť negatívne environmentálne vplyvy a do liečby zaviesť pohybovú aktivitu. Zlepšuje sa nielen svalový výdaj, kondícia, obratnosť a rovnováha, ale sa zlepšujú aj kognitívne funkcie cvičenca. Odporúčame cvičenie súhrnne viac ako 150 minút týždenne. Aeróbne cvičenie (beh, bicyklovanie, plávanie alebo chôdza) má najväčší dosah na zlepšenie fyzického, mentálneho i sociálneho zdravia. Zmierňuje úzkosť i depresiu. Pacientom sa odporúča pohybová aktivita miernej až strednej intenzity v trvaní asi 30 minút 3- až 5-krát v týždni. Fyzická aktivita je odporúčaná pacientom s ľahkým a stredne ťažkým postihom. Pre pacientov s ťažkým postihom je dôležitá prísne individuálne prispôsobená fyzioterapia. Tanec je jednou zo sociálnych pohybových aktivít ľudí, pacientov so sclerosis multiplex nevynímajúc. Pohyb pri tanci má charakter aeróbneho cvičenia. Repetitívnymi pohybmi pri tanci sa zlepšuje pohybová koordinácia, rovnováha, zlepšuje sa výkonnosť páru.