Proti službe eObjednanie sa však postavili všeobecní lekári aj ambulancie. V čom vidia problém? Novinku ešte NCZI nemá schválenú, ale hovorí, že má pripravený variant, keď všeobecný lekár nedá pacientovi výmenný lístok, ale rovno termín u špecialistu.
„Po odobrení ministerstvom zdravotníctva môže byť služba spustená, avšak predpokladom fungovania je, že lekári špecialisti sprístupnia svoje kalendáre (voľné termíny), aby všeobecní lekári mali kam svojich pacientov objednať. Iné varianty (objedná sa sám pacient, alebo ho objedná zdravotná poisťovňa) sú závislé od dohody s rezortom,“ priblížila marketingová špecialistka Júlia Šimáková. Odbornú verejnosť však táto myšlienka nenadchla.
Búria sa
Netrvalo dlho a proti plánovanému eObjednaniu sa spustila vlna nesúhlasu a pochybností. Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) hovorí, že zmeny by priniesli do systému zmätok. Zásadne nesúhlasia s obsahom a prípravou projektu eObjednanie a ako jeden argument uvádzajú aj to, že pri súčasných personálnych kapacitách na strane všeobecných lekárov aj špecialistov je to nerealizovateľné.
„Je medicínsky nereálne, aby sa ktorémukoľvek poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti administratívne vstupovalo do kalendára plánovaných vyšetrení v čase, keď sa na plánované vyšetrenia čaká v poradovníkoch niekoľko týždňov až mesiacov,“ vysvetlila prezidentka spoločnosti Monika Palušková.
Pre ambulancie a nemocnice je podľa nej nevyhnutné v eZdraví urýchlene sfunkčniť už existujúce a veľmi potrebné funkcie namiesto vytvárania ďalších projektov. Ružovo to nevidí ani odborník z INEKO.
„Obávam sa, že na to, aby takáto funkcionalita fungovala v systéme bez vážnejších problémov, je nevyhnutná dôkladná príprava, súhlas dotknutých strán (všeobecní lekári a špecialisti), ako aj dobré skúsenosti so zavádzaním iných modulov eZdravia z minulosti,“ zhodnotil Dušan Zachar.