Voľby do EP budú 6. až 9. júna a Slovensko bude mať po úprave zastupovať 15 europoslancov. V prípade, že voliči na Slovensku zvolia jedného-dvoch zástupcov populistických a protieurópskych strán a šesť až sedem poslancov za strany Smer a Hlas, v 15-člennej poslaneckej skupine nebude mať najmenej polovica primeraný "výtlak" a nebudú mať reálnu možnosť ovplyvniť európsku legislatívu.
Záleží to na skupine európskych socialistov v EP (S&D), či sa bude naďalej dištancovať od poslancov za strany Hlas a Smer. Ocitnú sa potom vo frakcii Nezaradení, ktorá nemá žiaden význam pri formovaní európskej legislatívy.
Na otázku TASR ako chce tejto situácii zabrániť súčasná vláda s dvoma sociálno-demokratickými stranami, Pellegrini uviedol, že situácia po eurovoľbách bude iná.
"Ak sociálni demokrati na Slovensku dosiahnu dobrý výsledok, tak sociálni demokrati v europarlamente sami budú musieť zvážiť, či im nestojí za to mať navyše ešte šesť alebo sedem poslancov. Pretože pomery budú podľa mňa rozdielne ako sú dnes a každá frakcia, aj sociálni demokrati, sa bude snažiť získať čo najviac hlasov, aby si uchovala svoju váhu," opísal situáciu.