"Či sa to niekomu páči, alebo nie, strana AfD bola demokraticky zvolená do mestskej rady," povedal starosta Freitalu Uwe Rumberg, "a namiesto toho, aby sme naďalej rozdeľovali a využívali verejnú spomienku alebo ju stavali do tieňa ideológie, očakávam, že sa všetci pokojne a dôstojne zúčastnia na pietnej spomienke." V opačnom prípade bude podľa neho spomienka na obete nacistickej tyranie a perzekúcie zatlačená do úzadia.
Antje Feiksová, poslankyňa z krajne ľavicovej Die Linke v Sasku, ostro kritizovala konanie mesta a označila účasť AfD na podujatí za absolútne neprijateľnú.
V Nemecku sa už vyše týždňa konajú protesty proti AfD a pravicovému extrémizmu. Cez víkend sa ich zúčastnilo viac ako 900.000 ľudí.
Vyvolali ich nedávne odhalenia nezávislého investigatívneho portálu Correctiv o tajnom stretnutí pravicových extrémistov vrátane vysokopostavených činiteľov AfD, na ktorom sa údajne diskutovalo o plánoch na "remigráciu", respektíve masové deportácie migrantov a "neasimilovaných občanov". Takéto deportácie by sa podľa účastníkov mali týkať nedostatočne prispôsobených migrantov vrátane tých, ktorí sú držiteľmi nemeckých pasov.
K tomuto odhaleniu a následnej vlne protestov došlo v období, keď v krajine narastajú preferencie AfD, a to pred troma dôležitými krajinskými voľbami, ktoré sa uskutočnia v septembri vo východonemeckých spolkových krajinách Durínsko, Sasko a Brandenbursko.