Ako píše portál Tech Explorist, každé zviera má špeciálne očné bunky, ktoré dokážu detekovať rôzne druhy svetla - od ultrafialového po infračervené. To im pomáha prežiť vo svojom prirodzenom prostredí. Teória sa môže zdať jednoduchá, no predstaviť si to v praxi je už o niečo zložitejšie. Až po rokoch sa vedcom podarilo vidieť svet očami rôznych živočíchov, a to s presnosťou viac ako 90 percent.
Výskumníci sa môžu pochváliť novou kamerou a softvérom, ktoré takmer identicky dokážu priblížiť videnie živočíchov. Použili na to zložitý výpočtový rámec, vďaka ktorému dokážu zachytiť zložité vizuálne signály v prirodzenom prostredí. Najväčším úspechom pritom je, že nerovnomerné osvetlenie im viac nerobí problém. Prístroj totiž dokáže nahrávať videá v štyroch farebných kanáloch - modrej, zelenej, červenej a ultrafialovej.
Vedci môžu premeniť zaznamenané údaje na vnemové jednotky a vytvoriť video, ktoré ukazuje, ako zvieratá skutočne vidia farby. Prínosom pre nich je to, čo už predtým vedeli o konkrétnych bunkách v očiach zvierat. Oproti starším systémom ide o pokrokový a mimoriadne presný objav. Staršie technológie zďaleka neumožňovali takú presnosť, ako tomu je teraz. Podľa tvorcov štúdie to otvára dvere nie len vedcom, ale aj filmárom. Výskumníci môžu skúmať nové podrobnosti o živočíšnych druhoch a digitálni tvorcovia zase vytvárať dychberúce zábery z pohľadu aj toho najmenšieho tvora.
Hlavný autor Daniel Hanley dodáva: "Už dlho nás fascinuje, ako zvieratá vidia svet. Moderné techniky v senzorickej ekológii nám umožňujú odvodiť, ako sa statické scény môžu javiť zvieraťu. Zvieratá však často robia rozhodnutia o pohybe cieľov (napr. detekcia potravinových predmetov, vyhodnotenie zobrazenia potenciálneho partnera atď.). Tu predstavujeme hardvérové a softvérové nástroje pre ekológov a filmárov na zachytenie a zobrazenie farieb vnímaných zvieratami v pohybe."