V opačnom prípade podľa nich riskujú spoluúčasť na možných vojnových zločinoch, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.
Šestnásť organizácii v spoločnom vyhlásení apelovalo na štáty sveta, aby zastavením dodávok zbraní, súčiastok či munície "ukončili krízu v Gaze a odvrátili ďalšiu humanitárnu katastrofu a stratu civilného života".
Izraelské bombardovanie a obliehanie tejto palestínskej enklávy podľa nich zbavuje civilistov základných prostriedkov na prežitie a spôsobuje, že sa Pásmo Gazy stáva neobývateľným miestom. Palestínčania čelia "humanitárnej katastrofe bezprecedentnej závažnosti a rozsahu," uviedli vo vyhlásení.
Pod spoločnú výzvu sa podpísali medzinárodné organizácie vrátane Amnesty International, Christian Aid, Médecins du Monde, Norwegian People's Aid, Oxfam a Save the Children.
Od bezprecedentného útoku militantného hnutia Hamas na juh Izraela zo 7. októbra "ozbrojené skupiny v Gaze nevyberavým spôsobom pokračujú v odpaľovaní rakiet smerom na civilné oblasti v Izraeli, narúšajú vyučovanie detí, vysídľujú a ohrozujú životy a blahobyt civilistov", píše sa vo vyhlásení.
"Vyčerpali sme všetky možnosti," uviedla Alexandra Saiehová zo Save the Children. "Humanitárne organizácie robia, čo môžu, aby obyvateľom Gazy poskytli humanitárnu pomoc. Ale naša práca ako práca agentúr sa stala prakticky nemožnou," dodala.
Vládam odkázala, že v prípade, ak nepodporujú prímerie v Pásme Gazy, aby aspoň "prestali priamo podnecovať smrť a ničenie prostredníctvom zbraní dodávaných zo zahraničia".