Ako informovala agentúra AFP, kauzu spôsobila profesorka chémie na Bryn Mawr College Michelle Franclová, ktorá navrhla pridať do britského receptu na prípravu čaju štipku soli, trochu citrónovej šťavy a následne energicky stlačiť čajové vrecúško.
Franclová vo svojej novej knihe Steeped: The Chemistry of Tea objasňuje, že ión sodíka obsiahnutý v soli blokuje horkosť čaju; citrónová šťava by eliminovala jemnú "penu", ktorá sa niekedy objavuje na povrchu nápoja. Pokiaľ ide o vrecúška, tie by mali byť podľa možnosti veľké a šálka by mala byť malá, robustná a predhriata.
Zistila tiež, že je lepšie liať mlieko do čaju. Ide pritom o zlú správu pre ľudí - tzv. miffies -, ktorí razia zásadu "Milk in First", teda nalievajú do šálok najprv mlieko a až potom čaj. Franclovej publikované a medializované zistenia mali v Británii pomerne veľkú odozvu.
V snahe predísť prípadnému diplomatickému škandálu veľvyslanectvo Spojených štátov amerických v Londýne vydalo v stredu humorne ladenú tlačovú správu, v ktorej čaj označuje za elixír spojenectva medzi Britániou a USA a posvätné puto medzi týmito dvoma národmi. Najmä v ňom však Britov dôrazne ubezpečuje, že pridávanie soli do britského národného nápoja "nie je a nikdy nebude oficiálnou politikou USA".