Občianske združenie IPčko poskytuje psychologickú pomoc pre mladých ľudí. Riaditeľ organizácie Marek Madro poukázal na urgentný problém ich radikalizácie. „Majú pocit, že ich nikto nepočúva. V extrémistických online komunitách nachádzajú prijatie,“ uviedol psychológ.
Spúšťajú preto novú kampaň s názvom Nevypočutý. Ide o online odkazovač, cez ktorý im môžu napísať o svojom hneve. Možnosťou je aj poslať hlasovku na WhatsApp. „Podnety si prečítame a vypočujeme. Raz za týždeň budeme na ne cez livestream odpovedať,“ uviedol. Poznamenal, že školám ponúkajú aj služby intervenčného výjazdového tímu a špeciálne triednické hodiny na tému radikalizácie.
Odborníci IPčka vykonali vlani viac ako 184 000 pomáhajúcich komunikácií. Mladí ľudia sa na nich najčastejšie obracali z dôvodu samoty, krízových situácií, stresu, depresie, sebapoškodzovania či šikany. Pri téme kyberšikany dokonca pozorovali celoročný nárast kontaktov o 279 percent.
Na nebezpečnosť kyberpriestoru upozornila aj hlavná školská inšpektorka Alžbeta Štofková Dianovská. „Deti v ňom žijú a prenášajú si to do škôl. Učitelia nie sú pripravení na to, aby urgentne reagovali na všetky tieto výzvy, “ vyhlásila s tým, že až 40 percent detí sa stretáva so šikanou v rôznej podobe.