Dva reaktorové bloky — reaktory a súvisiace zariadenia — budú využívať zariadenia ruskej výroby dovezené z Bulharska, ďalšie dva západnú technológiu od americkej firmy Westinghouse.
Reuters pripomenul, že Ukrajina sa snaží pre vojnu s Ruskom získať nove zdroje energie. Výstavba 3. a 4. bloku v Chmeľnyckej jadrovej elektrárni sa začala v druhej polovici 80. rokov, ale bola zastavená.
Haluščenko uviedol, že v Chmeľnyckej jadrovej elektrárni by sa mal postaviť aj 5. a 6. blok s reaktormi AP1000 od firmy Westinghouse. Príslušnú dohodu pre 5. blok podpísali zástupcovia ukrajinskej spoločnosti Enerhoatom a Westinghousu vlani v decembri .
Od získania nezávislosti od Sovietskeho zväzu v roku 1991 sa na Ukrajine postavili tri nové jadrové reaktory — po jednom v jadrových elektrárňach Záporoží, Chmelnyckyj a Rivne.
Tri jadrové elektrárne na území kontrolovanom Ukrajinou v súčasnosti pokrývajú viac ako 55 percent spotreby elektrickej energie, Kyjev však chce kompenzovať stratu Záporožskej elektrárne, najväčšej v Európe, ktorú od začiatku roku 2022 okupujú ruské sily a jej šesť reaktorov je odstavených.