V úvode diskusie vystúpil minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD), ktorý trvá na potrebe novelizácie. Diskusia by mala pokračovať v piatok (26. 1.) ráno, počas dňa by sa malo aj rozhodnúť o posunutí návrhu do druhého čítania.
Marek Lackovič (PS) upozornil, že po zmene legislatívy bez dôkladnej prípravy môže dôjsť k tomu, že štát nebude vedieť technicky a personálne zabezpečiť dohľad nad osobami, ktoré prepustia z výkonu trestu. Poukázal na technické i personálne limity napríklad pri sledovacích náramkoch či probačnom dohľade.
Beáta Jurík (PS) upozornila na výzvy zo strany európskych inštitúcií a na možné ohrozenie čerpania eurofondov. "Novela znižuje ochranu finančných záujmov Európskej únie (EÚ), a to konkrétne niekoľkými dosahmi, ktoré identifikovala aj Európska komisia (EK)," podotkla.
Zopakovala negatívne stanovisko EK a riziká ohrozenia vyšetrovania majetkovej trestnej činnosti. Okrem iného upozornila na riziká zrýchleného zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry v súvislosti práve s medzinárodným fungovaním európskych inštitúcií. Koalíciu viní z toho, že nemá záujem o odbornú a konštruktívnu diskusiu.
Exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) hovorí o rizikách novelizácie pre bežných ľudí. Tvrdí, že im napríklad zoberie možnosť odškodnenia za krádeže. "Vyšetrovateľ bude mať veľmi málo času, aby vyšetril vlámačky, podvody na ľuďoch, krádeže áut. A keď to v tom čase neurobí, ľudia sa nedomôžu svojich náhrad," argumentovala. Aktuálne má na to podľa jej slov vyšetrovateľ 20 rokov, po novom len tri. Poukázala na zvyčajnú dĺžku vyšetrovania.