3. Pravidelný spánkový režim
Dobrý spánok je základom pevného zdravia. Spánkový cyklus dospelého človeka by mal trvať sedem až deväť hodín. Dr. Vuu naviac odporúča, že dôležitá je pravidelnosť, a to aj počas voľných dní. Mali by ste dbať na to, aby ste išli stále do postele v rovnaký čas a rovnako sa aj prebúdzali.
Pre Caroline je kľúčom k zlepšeniu spánku stráviť pár minút relaxáciou a odpočinkom. Odporúča siahnuť po obľúbenej knihe alebo horúcom kúpeli. "Ak máte problémy so spánkom, skúste obmedziť denné zdriemnutie a znížiť množstvo kofeínu, ktoré pijete," dodala.
4. Stretávanie sa s priateľmi
Výskumníci zo Stanfordu naznačili, že osamelosť môže prispieť k rýchlejšiemu starnutie, rovnako ako fajčenie 15 cigariet denne. Caroline preto vrelo odporúča trávenie času s ľuďmi, s ktorými si rozumiete. Socializácia vám môže pomôcť, aby ste sa cítili lepšie a zároveň menej úzkostliví. Platí to pre stretnutia s priateľmi, rodinou, ale aj spoznávanie niekoho nového. Zároveň ak je možnosť, podľa rád odborníkov by ste vždy mali radšej uprednostniť osobné stretnutie pred online kontaktom.
5. Buďte vďační
Ako sme už spomenuli, stres nie je pre dlhý život prospešní. Dr. Vuu radí, ak máte toho na pleciach veľa, môžete skúsiť metódu nazývanú prax vďačnosti. Výskum naznačuje, že vďačnosť môže zlepšiť vaše fyzické aj duševné zdravie, čo môže pomôcť znížiť krvný tlak.
Pravidlá sú jednoduché, stačí sa každý deň na chvíľu zamyslieť aspoň nad troma vecami, za ktoré ste vďační. Nemusí to byť pritom nič ohromné. Stačí poďakovať za slnečný deň, zdravie či čerstvú kávu. Najlepší moment počas dňa na to podľa doktora je ranná hygiena.