V súčasnej dobe preto epidemiológovia pripravujú v Arktíde monitorovací systém, ktorým sa pokúsia včas zachytiť ochorenie spôsobené dlho spiacimi vírusmi. "Ohnisku nákazy, ktoré by sa mohlo objaviť na ďalekom severe a potom sa rozšíriť na juh, sa venuje len málo pozornosti, a to je podľa môjho názoru zlé. Tam na severe sú vírusy, ktoré majú potenciál infikovať ľudí a vyvolať nové ohnisko vážnych chorôb," tvrdí genetik profesor Jean-Michel Claverie z Univerzity v Aix-Marseille v rozhovore pre Observer.
Tzv. "zombie vírusy" ležia desaťtisíce rokov hlboko v permafroste na severnej pologuli, pričom niektoré z nich pochádzajú z doby pred 48-tisíc rokmi. "Zásadné na večne zamrznutej pôde je to, že je chladná, tmavá a chýba v nej kyslík, čo je ideálne na uchovanie biologického materiálu. Do večne zamrznutej pôdy môžete dať jogurt a môže byť jedlý aj po 50- tisícoch rokov," vysvetľuje odborník.
Nebezpečenstvo podľa neho vyplýva z ďalšieho vplyvu globálneho otepľovania, čím je miznutie arktického morského ľadu. "To umožňuje nárast lodnej či inej dopravy a priemyselného rozvoja na Sibíri. Plánujú sa veľké ťažobné operácie, ktoré prerazia obrovské diery do hlbokého permafrostu, aby sa vyťažila ropa a rudy. Tieto operácie uvoľnia obrovské množstvo patogénov, ktoré tam prežívajú. Baníci budú chodiť dovnútra a dýchať vírusy. Následky by mohli byť katastrofálne," varuje profesor Claverie.