Podľa výsledkov štúdie bol medzi 20. decembrom a 20. januárom zverejnený na platforme X viac ako milión príspevkov v nemeckom jazyku, ktoré publikovalo 50.000 falošných účtov. V príspevkoch sa často opakovalo tvrdenie, že nemecká vláda podporuje Ukrajinu v boji proti ruskej agresii na úkor svojich vlastných občanov.
"Je pre mňa sklamaním, že (nemecká) vláda robí viac pre iné krajiny ako pre vlastných občanov," citovala DPA jeden z najpopulárnejších krátkych posolstiev šírených na platforme X (bývalý Twitter). Z analýzy vyplynulo, že falošné účty na sociálnej sieti zvyčajne odkazovali na podvodné webové stránky, ktoré napodobňujú renomované médiá a šíria nepravdivé informácie. V tejto súvislosti DPA ako príklad uviedla tvrdenie, že Ukrajine vo vojne s Ruskom bezprostredne hrozí porážka.
Podľa zistení odborníkov aktivita falošných účtov a správ v rámci analyzovanej dezinformačnej kampane utíchla iba cez víkendy a počas štátnych sviatkov v Rusku. Najnovšiu vlnu online útokov pripísali kampani označovanej ako 'Doppelgänger' (Dvojník), čo je operácia vykonávaná z Ruska, ktorá sa snaží ovplyvňovať dianie v Európe prinajmenšom od mája 2022. Moskva inváziu na Ukrajinu spustila vo februári toho roku.
V dokumente sa ďalej uvádza, že existujú indície, podľa ktorých je väčšina tejto dezinformačnej kampane automatizovaná a riadená algoritmami. "Dezinformácie sa stali globálnou hrozbou," povedal hovorca nemeckého ministerstva zahraničných vecí pre Der Spiegel. "Využívajú ju tí, ktorí nezdieľajú naše hodnoty, na destabilizáciu celých spoločností - nielen v západných demokraciách, ale všade."