Vymyslel dvojgajdicu. Už samotná gajdica je svetový unikát, na ktorom sa hralo výlučne na Šariši. Dvojgajdica však posunula tento nástroj na ešte vyššiu úroveň a dostala sa dokonca aj na erb obce. Gajdice v minulosti používali predovšetkým pastieri, ktorí si hraním spríjemňovali chvíle na pasienkoch a ich propagátorom aj záchrancom bol Andrej Mizerák z Lúčky. Nebyť jeho, možno by gajdica navždy zanikla.
Alexander Gernát bol hudobníkom, pastierom aj bagristom. „Práve počas práce v bagri uvažoval nad tým, že keď môžu pri vystúpeniach dvaja hudobníci hrať duo na dvoch gajdiciach, prečo by nemohla existovať aj dvojgajdica.
Hútal nad tým tak dlho, až sa ju pokúsil vyrobiť a po mnohých pokusoch napokon dvojgajdicu aj skonštruoval,“ podotkol hudobník, dobrý priateľ a obdivovateľ Alexandra Marek Kasina, ktorý sa spoločne s ďalšími folkloristami z regiónu pokúsi dostať dvojgajdicu do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
„Alexander bol jeden z posledných tradičných predstaviteľov folklóru v regióne, ktorý prebral hru na gajdici od Andreja Mizeráka aj s Milanom Kandráčom, otcom známeho hudobníka, a nasledovníci si to od nich osvojili. Chcel hrať duo ako oni, tak prišiel s dvojgajdicou. Je obdivuhodné, ako ju dokázal vytvoriť, i keď nemal žiadne hudobné vzdelanie. Nebolo to jednoduché a trvalo to dlho, ale teraz to je svetový unikát,“ prezradil Anton Lazorík ml., ktorý je dušou folklórnej skupiny v Krivanoch.