Mora obrovská
Rozpätím krídel je najväčším druhom sveta, dosahuje 33 cm. Žije v tropickej a subtropickej Amerike od Texasu po Uruguaj v husto zalesnených oblastiach a je aktívna iba v noci. Navrchu je svetlá, zospodu, naopak, tmavá s kovovým odleskom a bielymi škvrnami. Známa je aj ako biela bosorka. Ak si myslíte, že vedci musia poznať takého veľkého motýľa, mýlite sa. V súčasnosti sa o nej a jej vývine takmer nič nevie. Dokonca ani nie je pravá mora, patrí do čeľade chlpatkovité.
Uránia madagaskarská
Je považovaná za najkrajšieho motýľa. Voľne žije len
v dažďových pralesoch na Madagaskare. Je to endemit. Paradoxom pritom je, že aj keď taxonomicky patrí medzi nočné motýle, aktívna je najmä cez deň. Krídla s rozpätím 8 - 10 cm sú posiate pestrofarebnými trblietavými ornamentmi na čiernom pozadí, zo spodnej strany je rovnako nádherná. V diele je uránia chromolitograficky zobrazená s prekrásnym odleskom krídel, čo súčasná digitálna tlač nedokáže napodobniť.
Takmer ich zničili vojny
Dielo vychádzalo počas dlhého obdobia, približne pol storočia, ktoré bolo poznačené dvomi svetovými vojnami, ekonomickou krízou, hladom. Počas 1. svetovej vojny sa vydávanie zastavilo a obnovenie publikácie trvalo niekoľko rokov. Počas druhej svetovej vojny bolo vydávanie opäť zastavené. Mnohé nedokončené diely a dodatky vrátane stále ešte nedokončeného suplementu k IV. dielu boli ukryté v podkroví kostola a v 2 stodolách v Čiernom lese. V roku 1944 bolo nakladateľstvo bombardovaním zničené. Bola senzácia, keď sa na trhu objavili nepoškodené zväzky.