Na spomienkovej udalosti 27. januára, na ktorý pripadá aj Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, budú predstavené kresby z tábora, ktoré symbolizujú individuálnu ľudskú bytosť, uviedlo múzuem pri poľskom meste Osvienčim prostredníctvom vyhlásenia.
Riaditeľ Piotr Cywinski v tejto súvislosti poznamenal, že až príliš mnoho ľudí si tábor Auschwitz-Birkenau, ktorý pred 79 rokmi oslobodili oddiely Červenej armády, dnes spája predovšetkým s jeho areálom - ostnatým drôtom, barakmi a strážnymi vežami. "Je to prázdny priestor plný pozostatkov architektúry tábora. Pritom dráma a význam Osvienčimu nie sú o pamiatkach, ale o ľuďoch," povedal. V sobotu sa na spomienkovej ceremónii na mieste bývalého tábora zúčastní aj približne 20 preživších.
Koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau, vybudovaný nacistickým Nemeckom na území okupovaného Poľska, sa stal celosvetovým symbolom holokaustu. V rokoch 1940–1945 tam prišlo o život až milión židov a ďalších 100.000 osôb nežidovského pôvodu.
Naprieč Nemeckom sa budú v tento deň konať viaceré udalosti na pamiatku obetí. Tamojšia ministerka vnútra Nancy Faeserová prednesie prejav v bývalom koncentračnom tábore Ravensbrück, do ktorého boli výlučne umiestňované ženy.Ústredná rada židov v Nemecku (ZdJ) medzičasom zverejnila brožúru, v ktorej varovala pred zrovnávaním holokaustu s inými genocídami.