NACIONALIZMUS A POPULIZMUS
Podľa ChatGPT môže vzostup nacionalistických alebo populistických vodcov presadzujúcich agresívnu zahraničnú politiku prispieť k zvýšenému napätiu a poruchám v mierovej komunikácii. Nacionalizmus prispel k hlavným alianciám v 20. storočí, ktoré zohrali úlohu v prvej svetovej vojne – Francúzsko a Rusko sa cítili neisto v súvislosti so vzostupom Nemecka a spojili sa, zatiaľ čo Osmanská ríša sa cítila zastrašená Ruskom a skončila na strane Nemecka.
V súčasnej klíme sa Amerika – svetová superveľmoc – cíti ohrozená vzostupom Číny v obave, že by sa mohla stať ďalšou svetovou veľmocou. To vyústilo do nepriateľských vzťahov medzi oboma národmi, ktoré by sa v najhoršom prípade mohli zmeniť na veľkú vojnu. Podobne by mohla byť nebezpečná ruská neistota okolo NATO – vojenskej aliancie veľmi silných krajín na celom svete. V rastúcej nepriateľskej situácii sa Amerika a Európa budú považovať za spojencov pracujúcich proti režimom ako Severná Kórea, Čína a Rusko.
ChatGPT tvrdí, že populistickí lídri by mohli podkopať medzinárodné inštitúcie a spojenectvá, čím by sa oslabili mechanizmy zavedené pre diplomatické rezolúcie a spoluprácu. To môže mať za následok nedostatok efektívnej komunikácie a spolupráce, čím sa zvyšuje riziko nedorozumení a konfliktov.