V pondelok to uviedla hovorkyňa múzea Kristina Kvapilová, informuje spravodajkyňa TASR. Paleontológ Boris Ekrt z Národného múzea a Lucia Kunstmülerová z Univerzity Karlovej objavili ešte v roku 2017 v okolí obce Valeč v Karlovarskom kraji ľavú spodnú časť čeľuste zvieraťa. Našli ju v geologických vrstvách starých zhruba 33 – 34 miliónov rokov, čo podľa ich slov zodpovedá raným treťohorám. Z tohto obdobia sú nálezy šeliem v Európe podľa nich pomerne vzácne.
Niekoľkoročný výskum, na ktorom sa okrem českých vedcov podieľali aj špecialisti z francúzskej univerzity v Poitiers, preukázal, že čeľusť patrí veľmi ranému zástupcovi mačkovitých šeliem a ide o jediný nález tohto druhu na celom svete. "Výskum predstavoval jemnú preparáciu a odkrytie druhej strany zubov do tej doby skrytých v hornine. Podľa morfológie chrupu sme následne odlíšili, že ide o dosiaľ neznámy druh mačkovitej šelmy," popísal Ekrt. Do skupiny mačkovitých šeliem patria napríklad cibetky či hyeny.
Podľa miesta objavu a na počesť významného českého paleontológa Oldřicha Fejfara vedci druh popísali ako Fejfarictis valecensis. Prezývajú ho aj "šelma z Valča". Spolu s francúzskym rodom Anictis predstavuje prvých zástupcov mačkovitých šeliem v Európe, ktoré sa sem dostali z Ázie po výraznom globálnom ochladení, ktoré spôsobilo pokles hladín oceánov, a tým jednoduchšiu migráciu týchto predátorov.