Nová kniha napísaná pre Inštitút ekonomických záležitostí s názvom Apocalypse Next podľa Daily Star tvrdí, že jadrová vojna, umelá inteligencia alebo budúce pandémie vážne ohrozujú našu planétu. Publikácia okrem iného predkladá nádejnú víziu toho, ako sa svet môže lepšie pripraviť, spoliehajúc sa na talent a vynaliezavosť jednotlivcov.
Jej autor Davies, vedúci pracovník IEA v oblasti vzdelávania, hovorí, že riziká by sa mali identifikovať, aby sme videli, kde je potrebná inovácia, aby sa im zabránilo alebo aby sa zmiernil ich vplyv. O riziku a neistote by sme podľa neho mali uvažovať skôr ako o príležitostiach než len ako o výzvach alebo problémoch.
"Globálne katastrofické riziká sú niečo, čo by sme všetci mali brať vážne – nie v tom zmysle, že by sme sa nimi neustále trápili, ale prijatím opatrení na ich prevenciu alebo na zmiernenie ich dopadu, ak by nastali. To vyvoláva otázky týkajúce sa nákladov a kompromisov, a preto potrebujete informácie od ekonómov. O možnostiach globálnej katastrofickej udalosti by sme mali uvažovať ako o stávke s dlhou pravdepodobnosťou, ale s nekonečnými alebo takmer nekonečnými nákladmi, ak by sa to stalo," tvrdí autor knihy.
Clougerty, výkonný riaditeľ IEA, varoval, že svetoví lídri sa zrejme z pandémie nič nepoučili – napriek nekonečnému vyšetrovaniu.
"Pandémia covidu-19 mala viesť k novému a lepšiemu pochopeniu rizika medzi politikmi, ale zatiaľ sa zdá, že sa tak nestalo. V tomto kontexte. Steveova nová kniha je dôležitým príspevkom do diskusie o globálnych katastrofických rizikách. Veľkým postrehom je, že ekonomická analýza je absolútne kľúčová pre určenie správnej reakcie na rôzne riziká, ktorým ako civilizácia čelíme. Nerobiť nič s potenciálne katastrofickými rizikami by bolo škandalózne zrieknutie sa zodpovednosti," dodal Clougerty.