Je chránená?
Podľa kunsthistorika Andreja Jaroša sú pamätihodnosti zaujímavé objekty, ktoré nie sú vyhlásené za národné kultúrne pamiatky a nevzťahuje sa na ne pamiatková ochrana. „Je však možné, že v budúcnosti niektoré tieto objekty za národné kultúrne pamiatky vyhlásia. Je to známka výnimočnosti. Toto vyhlásenie však nechráni pred zbúraním či prestavaním,“ podotkol Jaroš. Podľa neho je Iuventa zaujímavá stavba.
„Predstavuje neskorú modernu, kde použili kvalitný materiál. Priestor je veľkolepý, s bazénom a štúdiami, s klubovňami a s veľkou spoločenskou sálou. Je zaujímavá aj tým, že interiér bol na mieru. Na tú dobu to bola atypická stavba,“ doplnil kunsthistorik dôvod, prečo si Iuventa zaslúži miesto na zozname, kde sa prekvapivo ocitol aj nechvalne známy Pentagon. „Kedysi bol slobodárňou pre robotníkov a experimentálnou stavbou, čo sa týka pôdorysu. Nanešťastie sa časom stal útočiskom a domovom pre sociálne slabšie vrstvy, čo degradovalo pohľad na architektúru, ktorá sama o sebe je zaujímavá a kvalitná,“ uzavrel.
Do Iuventy sa presunuli deti a mládež z dnešného Prezidentského paláca v roku 1988. Do budovy sa zmestí až 1 200 detí a nájdete tu klubovne, množstvo účelových miestností, sálu s kapacitou 400 sedadiel, bábkovú scénu a plaváreň. Budova začína zívať prázdnotou, i keď tu pôsobí Biele divadlo, ktoré oslávilo minulý rok 40. výročie.
Využíva však len malú divadelnú sálu, nemá priestor na rozvoj, a tak ako všade, aj Bielemu divadlu rastie nájomné. Plaváreň neprešla väčšou rekonštrukciou a od minulého leta je zatvorená. Čo sa týka detských a mládežníckych klubov, fungujú v náhradných priestoroch. V Iuvente funguje teraz súkromná škola Felix a ministerstvo školstva zrekonštruovalo škôlku, ktorá je zatiaľ prázdna.