Najväčší úspech získali Karpatské bukové pralesy. „Ide o unikátne staré lesy, ktoré boli v roku 2007 spolu s lokalitou v CHKO Vihorlat a ďalšími 6 komponentmi na Ukrajine zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Cezhraničné dedičstvo sa postupne rozrástlo, dnes je tvorené lokalitami v 18 európskych krajinách pod názvom Staré bukové lesy a pralesy Karpát a iných regiónov Európy.
Poloninské pralesy na svetovej úrovni reprezentujú lokality Stužica, Havešová, Rožok a Udava,“ uviedla Iveta Buraľová zo správy národného praku. Aj ďalšie atrakcie však stoja za to. Sú medzi nimi napríklad vodná nádrž Starina, drevené chrámy, zubry, ktoré sa do lokality podarilo úspešne prinavrátiť, alebo najvyšší vrch regiónu - Kremenec. „Aj na základe výsledkov hlasovania budeme následne propagovať jedinečnosti, ktoré sa v národnom parku nachádzajú,“ uzavrel bývalý riaditeľ Národného parku Poloniny Miroslav Buraľ.
Poradie podľa počtu hlasov
1. Karpatské bukové pralesy - zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, na území Národného parku Poloniny sú tvorené komponentmi Havešová, Stužica, Rožok a Udava (165 hlasov)
2. Vodná nádrž Starina - (120 hlasov)
3. Zubor hrivnatý - a jeho návrat do voľnej prírody karpatských lesov (120 hlasov)
Ďalšie miesta:
4. Drevené chrámy - unikátne sakrálne stavby (109 hlasov)
5. Tri studničky - pútnické miesto zjavenia Bohorodičky pri obci Runina s kaplnkou a so zvonicou (91 hlasov)
6. Ďurkovec s fenoménom poloninských lúk na slovensko-poľskej hranici (80 hlasov)
7. Kremenec - najvýchodnejšie slovenské miesto, najvyšší bod národného parku, miesto stretávania troch hraníc (59 hlasov)