Aj rôzne zákazy či odopieranie toho, po čom deti túžia, môže byť z výchovného hľadiska kontraproduktívne. Rodič takto nedosiahne nič, prehnanou kritikou a výčitkami môže však poškodiť duševné zdravie svojho dieťaťa a znížiť jeho sebavedomie. „Tajomstvo známok ako takých je, že ich hodnota v skutočnosti je len taká, akú im prikladáme my sami,“ vysvetľuje na webe EduWord učiteľka v základnej škole Ľubica Noščáková.
5 rád, ako zvládnuť zlé zámky
1. Problém neriešiť hneď v daný deň, ale pozrieť sa naň s odstupom času.
2. Primerane analyzujte problém. Výsledkom čoho sú zlé známky?
3. Vyhnite sa kritike, hodnoťte samotný výkon a nezovšeobecňujte - zlé známky na vysvedčení ešte neznamenajú, že dieťa je neschopné a nič nedokáže v budúcnosti.
4. Hľadajte pozitíva a oceňte dieťa za niečo - napríklad, že takúto ťažkú životnú situáciu zvládlo, že sa vám nebálo povedať pravdu o známkach a pod.
5. Dajte dieťaťu najavo, že ho máte radi a podporujete ho bez ohľadu na výkon a známky. Priebežne pestujte vzťah.
(Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie na Karpatskej ulici v Košiciach)
Jednotky nezaručujú úspech v živote
Gabriela Herényiová, psychologička
- Dieťa sa porovnáva so spolužiakmi, doma zvyčajne porovnávame súrodencov, ale to by sme už nemuseli robiť. Niekomu sa darí viac, niekomu menej. Ak sú známky zlé, podávajme dieťaťu pomocnú ruku. Za našich čias sa nosili samé jednotky, ale teraz sa ukazuje, že jednotkári sú najmenej úspešní v živote. Oveľa úspešnejší sú tí, ktorí si musia známky opravovať, ktorí prekonávajú sami seba.