"História Bystrianskej jaskyne sa datuje od roku 1923. O otvore do takzvanej starej jaskyne vedeli miestni obyvatelia už oddávna. Písomné pramene pochádzajúce z roku 1791 hovoria o "strácajúcom sa potoku" pri obci Mýto, ktorého voda sa na povrch zeme objavovala vo Valaskej, kde poháňala tri mlynské kolesá. Oficiálny prieskum jaskyne sa však začal realizovať až v roku 1923, kedy sa ako prví do podzemia odvážili vstúpiť Jozef Kováčik a Ernest Laubert. Známu priepasť Peklo objavili o tri roky neskôr, v roku 1926," priblížila Ťažká.
Počas druhej svetovej vojny jaskyňa poskytovala úkryt partizánom i obyvateľom. Jej prieskum a čiastočné sprístupňovanie prebiehalo niekoľko desiatok rokov až do roku 1968, kedy bola Bystrianska jaskyňa otvorená pre verejnosť v dnešnej podobe v dĺžke 580 metrov.
Výstavu, ktorá mapuje históriu a dotvárajú ju trojrozmerné predmety používané počas prieskumov jaskyniarmi, pripravili Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva Liptovský Mikuláš, Správa slovenských jaskýň a SPELEO Brezno.