V priemere ide o približne desiatku dlhodobo nezamestnaných. Po nadobudnutí účinnosti novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi ponúkajú samosprávy poberateľom dávky najmä prácu pri čistení a údržbe verejných priestranstiev. Zhodujú sa, že práce pre dlhodobo nezamestnaných majú dosť. Pracovníkov naopak málo.
Jana Lukáčová z kancelárie generálneho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) pre TASR priznala, že skúsenosti aktivačného centra, ktoré vzniklo pri ÚPSVR, preukazujú malý záujem dlhodobo nezamestnaných o odpracovanie si základnej dávky. "Niektorí z tých, na ktorých sa povinnosť vzťahuje, ponuku práce priamo odmietnu," priblížila Lukáčová.
"Iní hneď po prebratí ponuky práce ochorejú a stanú sa práceneschopnými, čo je dôvod, prečo pracovné činnosti nemôžu vykonávať," doplnila. Dodala aj to, že časť klientov nie je možné zastihnúť ani osobne, ani poštovými zásielkami, lebo v mieste bydliska, ktoré úradu práce uviedli, si nepreberajú zásielky.
Základnú dávku od štátu vo výške 61,60 eura dostane od júla len ten občan v hmotnej núdzi, ktorý odpracuje 32 hodín mesačne v rámci menších obecných služieb alebo dobrovoľníckych činností. Novelu zákona v tomto znení parlament schválil ešte koncom minulého roka.
Obce a mestá však podľa zákona musia pripraviť podmienky na to, aby ľudia, ktorí poberajú dávku v hmotnej núdzi, mohli začať pracovať. Práca im totiž musí byť najprv ponúknutá. Keď obec takéto podmienky nevytvorí, nebude sa môcť siahať ani na dávky poberateľov v hmotnej núdzi.
Karlova Ves
V Karlovej Vsi je napríklad evidovaných 133 poberateľov dávok. "Z tohto celkového počtu sme od úradu práce získali bohužiaľ len jedného pracovníka, čo je veľmi málo a nepostačuje to pre naše potreby," uviedla pre TASR starostka Karlovej Vsi Iveta Hanulíková.
"Vedeli by sme ich využiť pri čistení čistenie chodníkov a pieskovísk, zametaní námestí, drobnej údržbe zelene, či zbieraní odpadkov," spresnila. Podľa jej slov by tým, ktorí sa osvedčia, ponúkli do budúcnosti aj platenú prácu.
Dúbravka
Susedná Dúbravka zamestnávala od 1. júla v rámci verejno-prospešné prác 23 osôb. "V priebehu mesiaca deviati z nich stratili o túto prácu záujem," informoval tlačový tajomník mestskej časti Miroslav Bartoš. Medzi tými, ktorí pracujú, sú zamestnanci na 32-hodinový úväzok i tí, ktorí pracujú na 64-hodinový úväzok, teda majú nárok aj na aktivačný príspevok. "Určite máme kapacity zamestnať viac takýchto ľudí," informoval Bartoš.
Ružinov
Viac ľudí v rámci verejnoprospešných prác by sa uplatnilo aj v Ružinove. "V našej mestskej časti pracujú 11 zamestnanci, dvaja pomáhajú priamo na úrade pri údržbárskych prácach a v archíve. Ďalších deviatich využíva Ružinovský podnik verejnoprospešných prác," spresnila hovorkyňa Ružinova Miroslava Štrosová.
Staré Mesto
Staré Mesto momentálne zamestnáva šesť takýchto ľudí. "Našou predstavou bolo zamestnať 16 pracovníkov, zvyšní desiati by mali prísť v auguste," avizovala staromestská hovorkyňa Alexandra Obuchová. Mestská časť by chcela poberateľov dávok v rámci verejnoprospešných prác využiť aj pri mimoriadnych akciách či pri organizovaní Vianočných trhov. "Zatiaľ pracujú napríklad na udržiavaní čistoty a poriadku, zveľaďovaní prostredia, v predchádzajúcich dňoch napríklad natierali zábradlie na Žižkovej ulici," spresnila Obuchová.
Rača
Na podobné aktivity využíva desiatich poberateľov dávok aj Rača. "Keby bola možnosť, zamestnali by sme aj viac ľudí," uviedla Eva Miklánková, hovorkyňa mestskej časti.
Nové Mesto
Naopak desať ľudí v súčasnosti zodpovedá potrebám a pracovným možnostiam, ktoré má bratislavské Nové Mesto. "Desať poberateľov dávok plánujeme do prác na udržovaní verejných priestranstiev zapojiť v polovici augusta," informoval TASR Ján Borčin z tlačového oddelenia novomestského úradu.