Expert: Ďalšia pandémia! Vyvolá ju niektorá z 21 smrteľných chorôb: Jedna sa už sa šíri, toto sú príznaky
31. 1. 2024, 8:04 (aktualizované: 31. 1. 2024, 17:18)

Zdroj: istock
Ďalšia pandémia? O tom, že svet môže podobne, ako počas covidu, zastaviť ďalšia choroba, je presvedčený Bertran Byishimo, koordinátor projektu Bilharzia Storytelling Lab v africkej Rwande. Tvrdí, že nová pandémia by mohla vzniknúť z niektorej z 21 "zanedbávaných" tropických chorôb.
Zoznam zahŕňa niekoľko desivých chorôb, ako sú Chagasova choroba, horúčka dengue, echinokokóza, fasciolióza, leishmanióza, lepra, lymfatická filarióza, chromoblastomykóza a besnota - všetky sa podľa Daily Star končia nejakou formou nepríjemnej smrti. Znepokojujúce je, že Byishimo, ktorý pre New Times vysvetlil, ako jedna z týchto chorôb na zozname už spôsobuje chaos.
"Vedci očakávajú, že ďalšia pandémia môže pochádzať z väčšieho zoznamu chorôb, ktoré okrem mnohých iných regiónov postihnú aj niektoré časti Afriky, Európy a Južnej Ameriky. Ako príklad uvádzajú horúčku dengue ako jednu z chorôb, ktorá by mohla začať a tvrdo zasiahnuť tento región. Dengue je choroba prenášaná komármi, ktorá sa vyskytuje najmä v tropických a subtropických oblastiach. Niekto sa nakazí horúčkou dengue pri uštipnutí komárom počas dňa a medzi niektoré príznaky tohto smrteľného ochorenia patrí náhla vysoká horúčka, silná bolesť hlavy, bolesti kĺbov a svalov, únava a iné. Množstvo prípadov horúčky dengue zostáva nezaznamenaných, pretože ochorenie môže prebiehať aj bez príznakov, ale ročne sa podľa organizácie Drugs for Neglected - Bangladéš zaznamenáva na celom svete približne 400 miliónov prípadov nákazy horúčkou dengue, pričom v súčasnosti zažíva najhoršiu epidémiu v histórii s viac ako 1 000 úmrtiami," vysvetlil Byishimo.
"Toto ochorenie postihuje veľkú časť Ázie a Latinskej Ameriky a každoročne spôsobuje úmrtie približne 20 000 ľudí... A ak sa má šírenie horúčky dengue zastaviť, je potrebné prejsť od ad hoc reakcií na izolované ohniská k dlhodobému integrovanému programovaniu," varuje odborník.
Autor: © Nový Čas