O Abida a jeho dvoch preživších súrodencov sa stará babička, ale každodenný život je veľmi ťažký. "Nie je tu žiadne jedlo ani voda," povedal. "Z pitia morskej vody ma bolí žalúdok," dodal. Otec Kinzy Husajnovej zahynul pri raketovom údere, keď sa snažil zohnať múku, aby upiekol chlieb. Pohľad na jeho mŕtve telo, keď ho priniesli pred pohrebom domov, ju prenasleduje. "Nemal oči a jazyk," spomína. "Chceme len, aby vojna skončila... Všetko je smutné," dodala.
Takmer všetci obyvatelia Pásma Gazy závisia od humanitárnej pomoci, aby si zaistili základné životné potreby. Podľa OSN bolo vysídlených približne 1,7 milióna ľudí, pričom mnohí z nich sa museli kvôli bojom sťahovať opakovane.
Detský fond OSN (UNICEF) uvádza, že najväčšie obavy má o približne 19.000 detí, ktoré osireli alebo zostali samé bez dospelého, ktorý by sa o ne postaral. "Mnoho z týchto detí bolo nájdených pod sutinami alebo prišli o rodičov pri bombardovaní," hovorí Jonathan Crick, ktorý je v Rafáhu na juhu Pásma Gazy a vedie komunikáciu palestínskej pobočky UNICEF. Ďalšie deti boli nájdené na izraelských kontrolných stanovištiach, v nemocniciach a na uliciach.
"Tí najmladší veľmi často nedokážu povedať svoje meno a aj tí starší sú obvykle v šoku, takže môže byť veľmi ťažké ich identifikovať a prípadne ich spojiť s ich širšou rodinou," povedal. Aj keď sa podarí nájsť príbuzných, nie vždy sú schopní pomôcť so starostlivosťou o tieto deti. "Majme na pamäti, že aj oni sú často vo veľmi ťaživej situácii," uviedol Crick. "Môžu mať vlastné deti, o ktoré sa musia starať, a môže pre nich byť ťažké, ak nie nemožné, postarať sa o ďalšie deti," dodal.