Tím vedcov z Cold Spring Harbor Laboratory (CSHL), ktorý viedla Corina Amorová Vegasová, objavil spôsob umožňujúci preprogramovanie T-lymfocytov tak, aby bojovali proti starnutiu. Ak sa totiž tieto bunky ľudského imunitného systému správne upravia, môžu bojovať proti senescentným bunkám známym aj ako zombie bunky. Vedci ich považujú za zdroj mnohých chorôb, ktoré ľudí trápia v starobe. Vedci výsledky výskumu zverejnili minulý týždeň v časopise Nature Aging.
Senescentné/zombie bunky sú živé, no prestali sa deliť. Vekom sa hromadia v ľudskom tele a vyvolávajú zápaly. V súčasnosti ich možno eliminovať niekoľkými liečivami, tie však neúčinkujú dlhodobo a vyžadujú opakované podávanie.
Tím vedcov z CSHL sa preto rozhodol použiť alternatívu, "živý liek" v podobe T-lymfocytov s chimérickým antigénnym receptorom aktivátora plazminogénu urokinázového typu – skrátene uPAR CAR T-lymfocytov. Vedcom sa pomocou týchto buniek podarilo u myší eliminovať zombie bunky a zvýšiť tým kvalitu ich života. Myši nepriberali, zlepšil sa ich metabolizmus, zvýšila sa tolerancia glukózy a fyzická aktivita. Vedcom sa všetky benefity podarilo dosiahnuť bez poškodenia buniek alebo toxicity.
"Ak to (uPAR CAR T-lymfocyty) podáme starým myšiam, omladí ich to. Ak to podáme mladým myšiam, starnú pomalšie. Takéto niečo zatiaľ nedokáže žiadna iná terapia," uvádza Amorová Vegasová.