Ľudia, ktorí sa s obťažovaním stretli, ho často neohlasujú a neriešia kvôli strachu z negatívnych následkov či až straty zamestnania. Často aj preto, že je u nás ešte stále zľahčované a považované za normálne. Normálne to skutočne nie je a obeť nie je nikdy na vine.
Akékoľvek sexuálne obťažovanie na pracovisku je neakceptovateľné a nesmie sa diať. Za sexuálne obťažovanie sa považuje nechcené a neželané správanie sexuálnej povahy. Patria sem napríklad aj neprimerané dotyky, gestá, pohľady, správy či fotografie so sexuálnym obsahom, nevhodné vtipy alebo narážky. „Vo všeobecnosti je obťažovanie akékoľvek správanie, ktoré je človeku nepríjemné,“ vysvetľuje Katarína Podobová, psychologička online poradne MOJRA.sk.
Napriek tomu, že je to veľmi náročné a človek sa môže stretnúť s negatívnou spätnou väzbou okolia, zamestnávateľa či kolegov, je dôležité obťažovanie riešiť. „Chcela by som nakoniec odkázať všetkým ľuďom, ktorí zažili alebo zažívajú sexuálne obťažovanie na pracovisku, že to za žiadnych okolností nie je vaša vina, nie ste v tom sami a nebojte sa vyhľadať pomoc alebo podať sťažnosť,“ apeluje psychologička.
Ako postupovať sa dočítate na ďalšej strane →