Ako postupovať pri riešení takejto situácie
1. Osobné ohradenie sa
- Dajte obťažujúcemu jasne najavo, že vám takéto správanie prekáža a požiadajte ho, aby prestal. Skúste využiť pomoc prípadných svedkov. Veľmi často už tento krok pomôže a stačí.
2. Písomná výzva
- Pošlite útočníkovi list alebo e-mail, v ktorom mu jasne napíšete, akého konania sa má zdržať. Kópiu si odložte.
3. Zbierajte dôkazy
- Ak sa správanie nemení, začnite si situáciu dokladovať, ako sa len dá. Ukladajte si obťažujúce správy či e-maily, doručené nevyžiadané fotografie, zapisujte si nevhodné poznámky aj mená svedkov a podobne.
4. Sťažnosť zamestnávateľovi
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny
- Podľa antidiskriminačného zákona majú zamestnávatelia prijímať také opatrenia, ktoré diskriminácii (sexuálnemu obťažovaniu) predchádzajú. V praxi to znamená, že sú organizácie povinné vytvoriť také interné nástroje, ktoré umožnia zamestnancom a zamestnankyniam sa na sexuálne obťažovanie sťažovať a dožadovať sa nápravy situácie - teda odstránenia sexuálneho obťažovania. Zamestnanec a zamestnankyňa majú právo podať zamestnávateľovi „sťažnosť z dôvodu porušenia zásady rovnakého zaobchádzania“. Zamestnávateľ je povinný na takto podanú sťažnosť zamestnanca bez zbytočného odkladu odpovedať, vykonať nápravu, upustiť od takého konania a odstrániť jeho následky.
5. Odbory
- Osloviť môžete aj odborovú organizáciu, ak taká u vášho zamestnávateľa pôsobí, a poradiť sa, ako postupovať, prípadne prostredníctvom nej komunikovať tento problém s nadriadeným.
6. Inšpektorát práce
- Ak zamestnávateľ nič neurobí a tvári sa, že sa to nedeje, alebo že sa ho to netýka, môžete podať podnet na inšpektorát práce.
7. Polícia
- Ak ide o závažné formy obťažovania, spojené napríklad s vyhrážaním či fyzickými útokmi, môžete sa obrátiť aj na políciu a prípadne podať trestné oznámenie.
8. Žaloba na súde
Jana Schwarzová, advokátka
- Dotknutý zamestnanec môže podať žalobu na súd (podľa tzv. antidiskriminačného zákona), ktorou sa môže domáhať, aby ten, kto sa sexuálneho obťažovania dopustil, upustil od svojho konania, a ak je to možné, napravil protiprávny stav alebo poskytol primerané zadosťučinenie (napr. ospravedlnenie). Ak by primerané zadosťučinenie nebolo dostačujúce, najmä ak by bola značným spôsobom znížená dôstojnosť, spoločenská vážnosť alebo spoločenské uplatnenie poškodenej osoby, možno sa domáhať aj náhrady nemajetkovej ujmy v peniazoch.
Zaujímavosť - V tejto situácii platí prenesené dôkazné bremeno, čo znamená, že žalovaná strana má povinnosť dokazovať, že k porušeniu zákona neprišlo. Aj žalujúca strana však musí svoj návrh odôvodniť a priložiť dôkazy.
9. Ďalšie inštitúcie a organizácie
- Ďalej, resp. namiesto toho, môžete vyhľadať pomoc v Slovenskom národnom stredisku pre ľudské práva. Zabezpečuje obetiam diskriminácie bezplatnú právnu pomoc a je oprávnené zastupovať účastníka v konaní vo veciach súvisiacich s porušením zásady rovnakého zaobchádzania. Obete obťažovania a sexuálneho obťažovania často vyhľadajú lekársku alebo psychologickú pomoc. Lekárske správy môžu byť dôkazom psychického stresu spôsobeného obťažovaním. V prípade sexuálneho obťažovania sa klienti/klientky môžu poradiť s odborníkmi a odborníčkami prostredníctvom stránky totojerovnost.eu, ktorá poskytuje poradenstvo jednotlivcom aj inštitúciám.