Robotníci meč objavili v polovici januára na severe Poľska počas bagrovania dna rieky Visla neďaleko mesta Wloclawek v Kujavsko-pomoranskom vojvodstve. Röntgenové snímky meča na čepeli odhalili nápis "VLFBERTH". Ten sa zvykne interpretovať ako "ULFBERHT", pretože písmená "U" a "V" v minulosti často splývali.
Archeológovia doteraz objavili približne 170 mečov s týmto nápisom. Ide o mimoriadne kvalitné a cenné meče vyrobené z tzv. téglikovej ocele. Takáto oceľ vznikala zo zmesi rôznych surovín roztavených v taviacom tégliku a bola mimoriadne pružná a pevná. Pravé "Ulfberhty" mohli stáť toľko ako farma, preto dochádzalo aj k ich falšovaniu. Objavený meč je však pravdepodobne pravý.
Pokiaľ ide o kvalitu čepele, meče s nápisom "Ulfberht" patria k najznámejším a najkvalitnejším mečom z raného stredoveku v Európe, uviedol Mateusz Sosnowski, ktorý sa na skúmaní meča zúčastnil. Dodal, že v minulosti sa už na území dnešného Poľska našlo sedem mečov s nápisom "Ulfberht".
Odborníci meč podľa rukoväte klasifikovali ako "typ S". Meče tohto typu sa vyznačujú rovnou záštitou, ktorá sa na koncoch rovnomerne rozširuje. Hlavica meča, teda časť na konci rúčky, ktorá ho vyvažuje, má niekoľko oblúkov. Odborníci vďaka nej meč datovali do 9. alebo 10. storočia, teda približne do čias formovania dynastie Piastovcov.