Autorom hodín, ktoré sa udržiavajú už od roku 1947, je nezisková organizácia s názvom Bulletin of the Atomic Scientists. Sú symbolom, ktorý pre verejnosť predstavuje pravdepodobnosť globálnej katastrofy spôsobenej človekom.
Hodiny vyvolali rozruch už v roku 2020, keď počas pandémie odborníci dvihli varovný prst a vôbec prvýkrát v histórii hodiny prenastavili tak, že už neukazovali minúty, ale sekundy - 100 sekúnd pred polnocou. Odborníci vtedy tvrdili, že svet je na prahu skazy, no odvtedy svetom otriasli ďalšie destabilizujúce udalosti - od ruskej invázie na Ukrajinu až po prebiehajúcu vojnu v Gaze.
Tentokrát, len pred pár dňami, odborníci pritvrdili ešte viac a hodiny nastavili už len na 90 sekúnd pred polnocou. Hodiny aktualizovali na utorkovej rannej ceremónii v Kellerovom centre na Chicagskej univerzite.
Aby sa hodiny vrátili späť, mali by podľa BAS prezidenti Ruska a USA určiť "ambicióznejšie a komplexnejšie obmedzenia jadrových zbraní". Vyzvali tiež na väčšie celosvetové opatrenia v oblasti zmeny klímy - a na celosvetové úsilie pomôcť predchádzať budúcim pandémiám prostredníctvom výskumu.
V roku 2018 bol nastavený na dve minúty kvôli obavám z falošných správ a informačnej vojny. Predtým bola nastavená na dvojminútovú hranicu v roku 1953, keď USA a Sovietsky zväz testovali termonukleárne zbrane. Najďalej od polnoci sa kedy nachádzala 17 minút na konci studenej vojny.