S nehnuteľnosťou nemôže hýbať
Jana Schwarzová, advokátka
- Účelom zriadenia exekučného záložného práva je zabezpečiť, aby sa v budúcnosti mohla vykonať exekúcia predajom danej nehnuteľnosti priamo aj proti neskoršiemu nadobúdateľovi nehnuteľnosti, teda proti osobe, ktorá nie je povinným, a teda sa na ňu nevzťahuje povinnosť z exekučného titulu. Po začatí exekúcie nemožno nakladať s majetkom podliehajúcim exekúcii bez predchádzajúceho písomného súhlasu súdneho exekútora s výnimkou bežných úkonov.
Toto platí aj v prípade, že na nehnuteľnosti nie je zriadené exekučné záložné právo. Exekučný zákon výslovne ustanovuje, že za bežný právny úkon sa nepovažuje prevod nehnuteľnosti alebo prenájom nehnuteľnosti. Prevod nehnuteľnosti alebo jej prenájom teda vyžaduje predchádzajúci písomný súhlas súdneho exekútora.
Pokiaľ by povinný uskutočnil prevod nehnuteľnosti alebo prenájom nehnuteľnosti, ktorá podlieha exekúcii, bez predchádzajúceho písomného súhlasu súdneho exekútora, právny úkon by bol napriek tomu platný, avšak bol by voči oprávnenému (t.j. veriteľovi) neúčinný a nárok oprávneného by mohol byť uspokojený v exekúcii z toho, čo ušlo, a to bez toho, aby musel takémuto právnemu úkonu odporovať, ak ide o nakladanie s majetkom v prospech spriaznených osôb podľa § 42a ods. 3 a 4 Občianskeho zákonníka, ktoré o prebiehajúcej exekúcii vedeli alebo pri vynaložení náležitej starostlivosti museli vedieť.
Zriadenie exekučného záložného práva k nehnuteľnosti v katastri nehnuteľností plní aj informačnú funkciu, aby tretie osoby (potenciálni nadobúdatelia) vedeli o prebiehajúcej exekúcii na danú nehnuteľno