"Podanie podnetu na GP advokát opiera o údajné porušenie zákona na úseku nečinnosti orgánu verejnej správy, pretože odvolací orgán podľa jeho právneho názoru nevydal v zákonnej lehote 60 dní od podania rozkladu druhostupňové rozhodnutie a ani neupovedomil účastníka konania. K uvedenému tvrdeniu ministerstvo vnútra SR opakovane podotýka, že doručením rozkladu prvostupňovému orgánu nemôže začať konanie na odvolacom orgáne. O podanom riadnom opravnom prostriedku (rozklade) môže v určitom časovom období (spravidla do 30 dní) po jeho podaní rozhodnúť stále prvostupňový orgán v rámci autoremedúra," tvrdí rezort, ktorý vysvetľuje, že to v praxi znamená, že podaním rozkladu ešte nezačína konanie na odvolacom orgáne.
"Až po ukončení konania v rámci autoremedúry a následnom postúpení rozkladu (spolu so spisovým materiálom) odvolaciemu orgánu začína plynúť 60 dňová lehota na rozhodnutie. Ministerstvo vnútra SR v tejto súvislosti poukazuje napr. na rozsudok Najvyššieho súdu SR vyjadrený v jeho rozsudku zo dňa 05. 04. 2016, ktorý uvedenú argumentáciu jednoznačne podporuje," dodáva ministerstvo.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok zdôrazňuje, že podanie podnetu na GP, prostredníctvom ktorého sa advokát podľa jeho tvrdení snaží odstrániť prieťahy v konaní, však paradoxne spôsobilo, že v dôsledku predloženia administratívneho spisu GP, nebude možné o podanom rozklade rozhodnúť do 60 dní - odo dňa začatia konania na odvolacom orgáne. "Z týchto skutočností jednoznačne vyplýva, že advokát na jednej strane poukazuje na prieťahy v konaní ministra vnútra SR, na strane druhej, svojim neuváženým konaním ich spôsobuje sám," dodal rezort.