Vizuálny smog sa vyskytuje prevažne v mestách a oblastiach s vysokou hustotou rôznorodých reklám, nápisov či bannerov. Výhodou podľa Štefaňáka je, že patrí medzi ľahšie riešiteľné formy znečistenia prostredia. Mesto už vynaložilo úsilie a náklady na odstránenie desiatok reklám.
"Vizuálny smog je problém, ktorý trápi nielen nás, ale celé Slovensko, a tak sme museli prikročiť k riešeniu. Majiteľom reklám rozmiestnených po verejných priestoroch sme doručili písomnú výzvu na odstránenie. V prípade, že nereagovali, mestská polícia (MsP) v spolupráci s majetkovým oddelením začala na lokalitách vo vlastníctve mesta s ich odstraňovaním," uviedol primátor s tým, že reklamné plochy, ku ktorým sa nikto nehlásil, budú uskladnené v priestoroch Verejnoprospešných služieb. Tam si ich budú môcť majitelia za poplatok v stanovených časoch vyzdvihnúť.
Mesto čakalo na potrebné povolenia a v piatok (2. 2.) bude pokračovať s odstraňovaním reklám v úseku medzi Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou. Štefaňák vyzval všetkých, ktorí nemajú reklamy oficiálne, aby ich radšej odstránili. Dôležité je podľa náčelníka mestskej polície Mariána Nedorosta prijať zmenu všeobecne záväzného nariadenia, spolupracovať s obyvateľmi a komunikovať s prevádzkovateľmi. "Mal by sa im vytvoriť vhodný priestor na reklamu v súlade s územným plánom a s citom pre estetiku," zdôraznil.
Viac ako 30 nelegálnych pútačov sa podarilo mestu odstrániť aj vďaka dobrej spolupráci so Správou Tatranského národného parku a Správou a údržbou ciest Prešovského samosprávneho kraja. "Smog do Tatier nepatrí. Mnohé navádzacie šípky pri cestách boli zbytočné. Takmer všetci vodiči už využívajú vlastnú navigáciu. Máme novú, kvalitnú cestu a aj týmto krokom sme prispeli k tomu, aby bola bezpečnejšia," skonštatoval primátor a poďakoval krajskej samospráve i ochranárom za spoluprácu a ústretovosť, vďaka čomu sa podarilo problém po 30 rokoch vyriešiť.