Zároveň poukázala na to, že mladšie demokracie, ako je Slovensko, sú ešte zraniteľnejšie. "Nie je to len o tom, že demokracia je mladá, ale je aj bez hlbokých koreňov. Tri a pol desaťročia od pádu komunizmu bolo najdlhším obdobím politickej slobody v histórii môjho ľudu. Demokracia sa tam dá oveľa ľahšie vykoreniť ako v krajinách, ktoré si ju užívajú po stáročia," tvrdí Čaputová.
Nádejou do budúcnosti sú pre Čaputovú ľudia. "Kvalita demokracie závisí od toho, kto sme ako občania, a od hodnôt, ktoré vyznávame. Občianska spoločnosť sa za tri desaťročia našej samostatnosti stala najsilnejším opevnením demokracie na Slovensku, ale aj inde v strednej a východnej Európe," uviedla.
Skonštatovala, že občianska spoločnosť chápe, že demokracia nie je jednorazový úspech. "Chápu to ako nikdy nekončiaci proces sebazdokonaľovania, ktorý sa uplatňuje v našom každodennom živote, komunitách, kostoloch alebo úradoch," podotkla hlava štátu. Doplnila, že verejná mobilizácia občianskej spoločnosti, každodenné pestovanie demokratických hodnôt v komunitách ju napĺňa optimizmom. Verí, že bez ohľadu na tlaky demokracia v strednej a východnej Európe zostane.