Blinken počas svojej piatej krízovej cesty na Blízky východ navštívi Katar a Egypt - sprostredkovateľov tohto návrhu, ako aj Izrael, palestínsku enklávu Západný breh Jordánu a Saudskú Arábiu.
Minister Blinken "bude pokračovať v diplomatickom úsilí o dosiahnutie dohody, ktorá zaistí prepustenie všetkých zvyšných rukojemníkov a obsahuje aj humanitárnu prestávku. Tá umožní udržateľné, zvýšené dodávky humanitárnej pomoci civilistom v Pásme Gazy", povedal hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller.
Predstavitelia Kataru, Egypta, Izraela a USA sa stretli v nedeľu 28. januára v Paríži, kde diskutovali o návrhu, na základe ktorého by boli prepustení rukojemníci zajatí palestínskym militantným hnutím Hamas počas jeho bezprecedentného útoku na Izrael 7. októbra.
Katar tento návrh už predložil Hamasu a následne vyjadril nádej na príchod "dobrých správ". Hamas, ktorý vládne v Pásme Gazy, má úrad aj v katarskej metropole Dauha. Blinken v pondelok po stretnutí s katarským premiérom Muhammadom bin Abdarrahmánom Ál Sáním vo Washingtone vyhlásil, že je "reálna nádej" na úspech "tohto dobrého, silného návrhu".
Militanti Hamasu zabili pri masívnom útoku na Izrael 7. októbra približne 1160 ľudí, väčšinou civilistov, vypočítala AFP na základe oficiálnych údajov. Títo militanti vtedy zajali aj okolo 250 rukojemníkov a Izrael uvádza, že 132 z nich je stále v Pásme Gazy, pričom najmenej 27 už údajne nežije.
Izrael spustil po útoku Hamasu ničivú vzdušnú a pozemnú vojenskú operáciu v Pásme Gazy, počas ktorej tam bolo zabitých najmenej 27.131 ľudí, tiež väčšinou civilistov. Tvrdí to ministerstvo zdravotníctva v Gaze riadené Hamasom.