A tie spravidla liečime antibiotikami. Ktoré látky bez zaužívaných liekov práve teraz najviac pre zvýšenie odolnosti a vitality potrebujeme? V zime sa organizmus musí prispôsobiť nielen zmenám súvisiacim s fungovaním vnútorných hodín, ale vo vyššej miere ho ohrozujú aj rôzne infekčné ochorenia.
„Aj pre skoré stmievanie sa viac ľudí pohybuje v uzavretých priestoroch. Tak sa zvyšuje pravdepodobnosť prenosu infekčných ochorení formou kvapôčkovej infekcie. Myslite na ochranu pred nimi. Napriek kratším dňom sa neprestaňte hýbať, venujte aspoň polhodinu denne pohybu. Dobrému fungovaniu organizmu a k ľahšiemu zvládnutiu zimy napomôže aj vyvážená strava s dostatkom vitamínov. Najdôležitejší je prísun vitamínov A, C, E a vitamínov skupiny B,“ hovorí doktorka Jana Hamade z Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR).
Nevynechajte zinok
Zinok je minerál, ktorý je pre ľudský organizmus aj v zime mimoriadne dôležitý. Jeho nedostatok spôsobuje stratu chuti do jedla, oslabenú imunitu, vypadávanie vlasov a lámavosť nechtov. Je výborný ako prevencia nachladnutia, chrípky a infekcií. A ak do stravy priradíme aj horčík, selén a železo, mali by sme mať imunitu proti krutým zimným časom vybudovanú. Odborníci z ÚVZ SR odporúčajú, aby sme sa v zime vyhýbali alkoholu alebo studeným, resp. kofeínovým nápojom.
„Počas zimných mesiacov máme nižší príjem vitamínu C, preto je prospešné ho pravidelne dopĺňať. Vitamínu D máme tiež nedostatok kvôli výrazne menšej dávke slnečného žiarenia počas krátky zimných dní. Aj jeho doplnenie pomôže telu vyrovnať sa s nástrahami zimy. Najlepšia prevencia je však vyvážená strava, dostatok zeleniny, ovocia a fermentovaných výrobkov, ktoré sa postarajú o zdravé kultúry v našich črevách,“ odporúča nutričná poradkyňa Eva Blaho.
Látky pre odolnosť a vitalitu
Vitamín D
Prečo ho potrebujeme:
- posilňuje náš imunitný systém
- chráni nás pred infekciami
- jeho nedostatok vedie k rozvoju vírusových ochorení, neurózy, depresie
- jeho deficit tiež podporuje rozvoj rakoviny, cukrovky, osteoporózy, obezity, srdcových chorôb, porúch imunity
Zdrojom vitamínu D sú:
- rybí tuk a ryby (losos, tuniaky a sardinky)
- vajíčka
- mliečne výrobky (maslo, mlieko)
- huby