Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Expremiérka sa postavila na čelo protestov: Kruto sa jej to vypomstilo! V krajine je poriadne dusno

Expremiérka sa postavila na čelo protestov: Kruto sa jej to vypomstilo! V krajine je poriadne dusno

Zdroj: Istockphoto

Reklama

Bývalá senegalská premiérka Aminata Touréová, ktorá je teraz vedúcou predstaviteľkou senegalskej opozície. Bola v nedeľu zadržaná na jednom z protestov proti odkladu prezidentských volieb v Senegale. Tlačovú agentúru AFP o tom v nedeľu večer informoval opozičný poslanec Guy Marius Sagna.

Tlačovú agentúru AFP o tom v nedeľu večer informoval opozičný poslanec Guy Marius Sagna. Spresnil, že Aminatu Touréovú zadržali príslušníci žandarmérie na proteste, ktorý sa na výzvu opozície konal v hlavnom meste Dakar. AFP pripomenula, že Touréovú do funkcie premiérky svojho času vymenoval stále úradujúci prezident Macky Sall.

Protesty, ktoré sa v nedeľu konali na viacerých miestach Senegalu, vyvolal Sallov prejav k národu, v ktorom v sobotu oznámil odklad prezidentských volieb. Hlasovanie sa malo pôvodne konať 25. februára. Jeho nový termín nie je známy.

Opozícia odklad prezidentských volieb ostro kritizuje. Medzi kritikmi bola aj Touréová i opoziční kandidáti zrušených prezidentských volieb. Touréová na sociálnych sieťach odsúdila "bezprecedentnú regresiu" demokracie a vyzvala "demokratov a občanov, aby sa zmobilizovali na obranu výdobytkov" demokracie.

Senegalské úrady okrem toho v nedeľu pozastavili šírenie signálu súkromnej televíznej stanice, ktorú obvinili z "podnecovania k násiliu". Televízia Walf TV sa ho údajne dopustila, keď informovala o pouličných protestoch, ktoré v Senegale vypukli po oznámení o odklade volieb.

Podľa AFP ide o vôbec prvý odklad prezidentských volieb v Senegale od roku 1963, keď táto africká krajina získala nezávislosť.

Znepokojenie v súvislosti s odkladom vyjadrili Francúzsko, USA i EÚ, ktoré zhodne vyzvali, aby sa voľby v Senegale uskutočnili čo najskôr. Stanoviť urýchlene nový termín hlasovania v prezidentských voľbách vyzvalo Senegal aj Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS).

Autor: TASR

Vyberáme pre Vás niečo viac

Súvisiace